Ez lesz a közeljövő kedvelt burkolattípusa: a kőszőnyeg Építkezés

Ez lesz a közeljövő kedvelt burkolattípusa: a kőszőnyeg

2018. augusztus 6.

Azokban az időszakokban, amikor kellemes az időjárás és többet tartózkodunk a kertben, könnyebben észrevesszük a minket körülvevő felületeken akár a legkisebb repedéseket is. A sérült, felpattogó burkolatok ellen, egyre többen látják a megoldást a kőszőnyegekben.

Habár a repedések a burkolatokon nem mindig jelentenek azonnal súlyos problémát, mégis zavaró, mivel ilyen esetben a felület öregedése is felgyorsul. Először a hőtágulás hatására kisebb, majd egyre nagyobb repedések keletkeznek, amelyekben az esővíz felgyűlhet. Amikor a víz jéggé fagy a repedések közt, az hasadékokká bővíti ezeket a réseket, majd az anyag egy idő után kettéválik.

A fentiekből egyértelmű, hogy érdemes időben elejét venni a bajoknak, legyen szó lépcsőről, járdáról, lábazatról, vagy teraszburkolatról. A kisebb felületi repedések akár felül is burkolhatók, a nagyobb felületeken fellazult burkolatra azonban nem helyezhetünk újabb burkolat réteget.

Mikor jó megoldás a kőszőnyeg
Ha olyanok a terület adottságai, hogy nem tudunk fával, térkővel, vagy egyéb vastagabb rétegfelépítésű burkolóanyaggal dolgozni, mert így a szint a már meglévő küszöb fölé emelkedne és ez a rendszeres beázás veszélyét hordozza magában, alternatív és esztétikus megoldás lehet a kőszőnyeg.

Hogyan épül fel a kőszőnyeg?
Neve ellenére nem sok köze van a szőtt, vagy tűzött szőnyegekhez. Megnevezését az egybefüggő, megszakításmentes felületének köszönheti. Hazánkban még nem túl elterjedt megoldás, bár egyszerű és gyors fektethetőségének köszönhetően, valószínűleg a közeljövőben egyre népszerűbb lesz.

Hogyan kell burkolni a kőszőnyeggel?
Mivel ez egy teljesen felületén fuga- és varratmentes burkolat, hangsúlyoznunk kell, hogy a fogadófelület teljesen sík és száraz legyen. Laza talajra nem lehet vele burkolni, a hosszú ideje burkolat nélkül álló felületeket mindenképp kezelni és stabilizálni kell. A kőszőnyeg ragasztómasszája képes egyenetlenségeket ki tud egyenlíteni, de nagyobb szinteltérések, göröngyök esetén aljzatkiegyenlítőre lesz szükségünk.

A kőszőnyeg felülete nem sima, mint a járólapoké, hanem a kisebb kavicsok miatt érdesnek, rücskösnek hat. Főként osztályozott márvány- vagy kvarckavicsból készül, amelyet előre felhordott kétkomponensű ragasztóágyba terítenek - leginkább epoxigyanta vagy PU-gyanta-tartalmú ragasztók használatával.

A kőszőnyeget akár burkolólapszerű, független lemezként is készíthetjük – így tehát az aljzattal szoros fizikai kapcsolattal nem rendelkező rétegre felhordva (pl. fólia, rabicháló) -, akár előre gyárthatjuk. Ennek előnye olyan ideiglenes építményeknél jelentkezik, mint a rövid életű expopavilonok, ahol a burkolatot gyorsan el is bontják. De ez a módszer megkönnyíti a lépcsők homloklapjának burkolását is. Lépcsőkön történő alkalmazáskor, az élvédő profil beépítése szinte elengedhetetlen. Bel- és kültéren egyaránt alkalmazható. A kőszőnyeg burkolat durván 6 mm-es rétegvastagságban készül, majd a kavicsszemcsék közti rétegeket kvarchomokos terítéssel kell lezárni.