Házi vízművek Barkácsolás

Házi vízművek

2019. szeptember 25.

A házi vízmű egy olyan berendezés, amely vizet szállít úgy, hogy közben a megfelelő nyomást biztosítja. Azokon a helyeken van jelentősége, ahol fontos az állandó víznyomás megléte, valamint a víz felhasználása szakaszos, és egyszerre nem feltétlenül használnak nagy mennyiséget. Sok helyen nincs vezetékes rendszer, megfelelő víznyomással. Másutt ciszternából, kútból kell a vizet vételezni. Otthonunk, üdülőnk, pincénk esetében kimondottan hasznos ez a megoldás. Előnye, hogy egyszeri vételezésnél, mondjuk fogmosáskor, WC öblítésekor, vagy kézmosáskor nem kell a szivattyúnak ki-be kapcsolnia, hanem maga az eszköz a tartályából szolgálja ki a kellő mennyiséget.

A házi vízmű egy földfelszíni szivattyúból és egy tartályból álló konstrukció. A földfelszíni szivattyú lényege, hogy nem merül a szállítandó folyadékba, mint a búvárszivattyú, hanem különállóan szívja fel a vizet, majd nyomja ki magából. A pumpa indulásakor először a tartály töltődik fel. Maga a tartály egy fém edény, amiben egy gumiballon található. Ezt a ballont tölti meg először a berendezés vízzel. A ballon és a tartály fala között levegő van. Amikor a ballon megtelik, összenyomja a közte és a fém fal közötti levegőt, így nyomást létrehozva. Az előre beállított nyomás elérésekor a szivattyú kikapcsol. A szabályozást a nyomáskapcsoló végzi. Lényegében akár több liter vizet is használhatunk a tartályból, úgy, hogy a szivattyú nem indul be. Amikor a szivattyú feltölti a tartályt, azt a nyomócsövén keresztül tudja megtenni. A víz elfogyásával, az eső nyomást a berendezés önműködően pótolja, ezért ha a víz vételezése leáll, a csapot elzártuk a szivattyú tovább dolgozhat, amíg a tartály fel nem töltődik. Amikor a csapot újra megnyitjuk, a gépnek nem kell azonnal bekapcsolnia.

A házi vízmű feladatát kiválthatja az automata szivattyú, de az a legkisebb vízmennyiség vételezésnél is automatán beindítja a gépet. Ez nem tesz jót a berendezésnek sem, és nem is gazdaságos.

Nagyon fontos, hogy a rendszerbe kerülő víz szűrt legyen. A készülék gyári, vagy utólagos szűrővel rendelkezzen, mert a szennyezett víz (szemcsés, hordalékos) kárt tehet az eszközben. A kút, vagy víznyerő hely sok helyütt homokos. Utólag átmosni, rendbe tenni sem egyszerű. Ügyeljünk, hogy a szűrő ne fojtsa vissza a szivattyút, mert az is károsíthatja. Főleg egész éves használatkor fontos, hogy a szivattyú száraz, fagymentes helyen üzemeljen. A szívócső legyen nyomásálló, merev falú, valamint rendelkezzen lábszeleppel. Ez azért lényeges, hogy a rendszer ne tudjon a víz elengedésével fellevegősödni, hiszen akkor a gép nem tud vizet szállítani. Ügyeljünk a szívó-mélységre és nyomási-magasságra, amit a gyártó határoz meg. Minél mélyebbről szívunk annál kisebb a szállítandó víz mennyisége.

Mivel a szivattyú tartálya nem túl nagy, ezért nem javallom a közvetlen kúttal való összekapcsolását. A legtöbb kút mélysége, még az ásottakéi is leggyakrabban 10 méternél mélyebb, ahol már a legtöbb házívizmú nem üzemképes. Egy kútszivattyú, adott mélység esetén egy mélykúti szivattyú, fúrt-kutak esetén csőszivattyú lehet a segítségünkre, amellyel egy tetszőleges kapacitású tartályt tölthetünk fel vízzel. Ezt egy a tartályba helyezett úszókapcsolóval vezéreljük. Ehhez a tartályhoz lehet csatlakoztatni a házi vízművet. Ennek a megoldásnak számtalan előnye van. Az állandó szívással nem terheljük a kutunk falát. A ki- be kapcsolással a vizes berendezéseinket sem károsítjuk. A szivattyú esetleges elromlása esetén a házi vízmű cseréje sem annyira drága, mint a kútban lévőé, és lényegesen egyszerűbb is javítani és cserélni is.

A rendszer sokáig és jól szolgálhatja életünket. Telepítés előtt azonban érdemes alaposan átgondolni, megfelelően méretezni és igényesen kivitelezni.

Írta: Szalay Csaba - Dipl. építész