Így tervezzünk praktikus konyhát! Design

Így tervezzünk praktikus konyhát!

2018. március 6.

A konyha minden lakásban a családi élet egyik központi színtere is, amellett, hogy itt bonyolítjuk a főzést. Éppen emiatt fontos, hogy a saját és családunk igényeinek egyaránt megfelelően rendezzük be és alakítsuk ki az ételkészítés feltételeit. Most összefoglaljuk, milyen szempontokat kell alapvetően figyelembe vennünk ahhoz, hogy funkciójában minden igényünket kielégítse a konyhánk.

Főzési lehetőségek
Mivel a helyiség alapvető és elsődleges funkciója a főzés, rendkívül fontos, hogy milyen eszközök beépítését tervezzük. A sütő, a főzőlap, a vizes blokkok és a páraelszívó kiválasztásához érdemes szakértő segítségét kérnünk. A szagelszívó esetén ez azért különösen indokolt, mert a konkrét helyiség speciális adottságaihoz mérten kell az eszköz teljesítményét és kivezetését kiválasztani. Teljesen más gép szükséges egy amerikai konyhás nappalihoz, ahol esetleg egy kandalló is működik, mint egy kisebb társasházi lakásban kialakított konyhához vagy apró főzőfülkéhez.

Reggelizősarok vagy konyhasziget
Ha a helyiség mérete lehetővé teszi, mindenképp érdemes megfontolni egy konyhasziget telepítésének lehetőségét. A szigetet érdemes a konyharész és a nappali határára telepíteni, amely így nem csak luxuslégkört biztosít, hanem feltűnő fókuszpontként is szolgálhat, mindemellett remek alternatívát biztosít az étkezésekhez is.  Ha ehhez nem adottak a feltételek, kialakíthatunk egy reggelizősarkot. Egy keskenyebb pult, néhány bárszékkel máris feldobja a konyhánk hangulatát.

Megfelelő világítás
Sokan nem tulajdonítanak túlzottan nagy jelentőséget a konyhai világítótestek kiválasztásának, holott érdemes már a tervezési fázisban gondolnunk erre is. Annak ellenére, hogy ennek kivitelezése teljes mértékben a szakértők feladata, érdemes kész tervekkel várnunk a mestereket. A mennyezeti világítás tekintetében akkor döntünk legjobban, ha a süllyesztett spotlámpák alkalmazása mellett döntünk. Ezek nem csak modern megjelenést biztosítanak, de rendkívül energiatakarékos fényforrások. Ha konyhaszigetünk is lesz, válasszunk fölé lelógó lámpákat is a spotok mellé, amelyek nem csak esztétikusak, de funkciójukat tekintve is remekül helytállnak.

Tárolási lehetőségek
Polcokból, szekrényekből és fiókokból sosem elég, legalábbis ha egy vérbeli háziasszonyt kérdezünk. Rengeteg edénynek, tálnak, konyhagépnek és alapanyagnak kell megfelelő helyet találnunk. Ezért mindig a saját igényeinkre szabjuk a szekrényeket és ne elégedjünk meg tervezők által elsőre elénk tolt, sablon konyhaszekrényekkel. Javítsuk fel és maximalizáljuk a tárolási lehetőségeinket! Némi kreativitással és néhány sínpár, mágnesek és rendezők segítségével a meglévő tárolási helyeinket akár meg is sokszorozhatjuk.

Mielőtt bármit megvásárolnánk a leendő konyhánkhoz érdemes letöltenünk egy tervezőprogramot, hogy ellenőrizni tudjuk, a gyakorlatban is megvalósíthatóak-e az elképzeléseink. Kérhetjük látványtervező segítségét is, aminek nem csak az az előnye, hogy tudni fogjuk minden kivitelezhető-e úgy, ahogy elképzeltük, de teljes pompájában láthatjuk 3D-ben a konyhánkat még azelőtt, hogy nekikezdenénk a megvalósításának, így még az utolsó pillanatban is módosíthatunk a részleteken a lehető legjobb eredmény elérése érdekében.