A retró stílus sajátosságai Design

A retró stílus sajátosságai

2019. augusztus 16.

A retró dekorációk köre több évtizednyi stílust foglal magába, hiszen magát a kifejezést is gyakorlatilag minden olyan lakberendezési irányzat és kiegészítő leírására használjuk, amelyeket a múlt trendjei befolyásolnak. Noha így szinte bármelyik korszakot "retrónak" tekinthetnénk, a kifejezést inkább az 1950-es, 60-as és 70-es évek dekorációjának leírására használjuk, míg az időben még korábbi irányzatokra a vintage jelzőt akaszthatjuk.

A retró stílusú dekorációk általában vidám hangulatot sugároznak az élénk színeknek, extravagáns mintáknak és a különböző textúráknak köszönhetően. Mivel a retró stílus meglehetően merész megközelítést igényel, csak kifejezetten életvidám, kissé hippis személyiségű lakástulajdonosoknak javasoljuk.

Színek és textúrák

Az egyik legegyszerűbb mód a szoba retró hangulatának kialakítására, ha a korszak ikonikus színeihez nyúlunk vissza. Az avokádó zöld messze a legnépszerűbb színárnyalata az időszaknak, amelyet a mustársárga, valamint a barna, fekete, fehér és piros kombinációja követ. Ezen kívül a lila és a pink is remekül kiegészítheti a retró dekorációt. De ne lepődjünk meg akkor sem, ha olyan kiegészítőket találunk a lakberendezési áruházak polcain, amelyek élénk narancs, zöld, indigókék vagy éppen sárga színben pompáznak. Ami pedig a motívumokat illeti, a virág- és kockás minták mellett és a kifinomult, úgynevezett paisley-nyomatok számítanak a korszak védjegyeinek.

Ha úgy döntünk, hogy otthonunkat a retró stílus jegyében rendezzük be, nem feledkezhetünk el a textíliákról sem. A puha textúrát a bársony jeleníti meg, a rusztikusat a padlószőnyeg, de a műanyagból szőtt szőnyegek is igazán figyelemreméltónak számítanak az erkélyen vagy a teraszon. Rögzítsük magunkban: az irányzat lényege, hogy merészek legyünk, tehát minél több textíliát használunk a dekorációhoz, annál jobb lesz a végeredmény.

Változatos kiegészítők

A retró stílusú bútorok önmagukban is alkalmasak arra, hogy egy-egy szoba fókuszpontjaként szolgáljanak, így amennyiben egy helyiségben többet is megjelenítünk ezekből, igazán figyelemreméltó összképet kapunk. Törekedjünk arra, hogy a nappaliba olyan kanapét válasszunk, amely hosszúkás kialakítású, színes textíliával burkolt. Ehhez társítsunk nagyméretű, neon színeket is tartalmazó díszpárnákat. Amennyiben a konyhánkat alakítanánk át a retró stílus jegyében, elsőként az elmaradhatatlan fényes króm bárszékeket szerezzük be, amit minden esetben élénkvörös műbőrrel borítsunk.

A nagyobb méretű elemek mellett azonban fordítsunk nagy figyelmet a kisebb kiegészítőkre is. Tökéletes választás lehet a kör alakú ülőpárna, a lávalámpa vagy éppen a függönygyöngy is. A kanapé fölé helyezzünk absztrakt műalkotást vagy retró stílusú plakátot, de garantáltan nagy sikert aratna egy-egy neoncégér is.

A világítótesteket illetően törekedjünk a króm, rozsdamentes darabok beépítésére, de a klasszikus fekete állólámpa is elmaradhatatlan kiegészítőnek számít. Ez utóbbit érdemes az olvasósarokban elhelyezni.

Összességében véve tehát ne feledkezzünk meg arról, hogy egy-egy helyiség retró stílusban történő berendezése csak úgy valósítható meg, ha különféle formákat, textúrákat és színeket kombinálunk, így pedig egy olyan egyedi belső teret alakítunk ki, amely garantáltan nem köszön vissza senkinek az otthonában.