Kosztaszító külső vakolatok Építkezés

Kosztaszító külső vakolatok

2020. március 10.

Te is gondoltál már olyan vakolatra, mely kiválóan ellenáll az időjárás viszontagságaival szemben, illetve még takarítani sem kell? Ez már az elérhető jelen! Tájékozódj te is az öntisztuló vakolatokról blogsorozatunk aktuális cikkéből!

A homlokzat átszínezése meglehetősen drága eljárás, minden egyes festetés külön felkészülést igényel. Tény, hogy a kisebb szennyeződés miatt újrafestetni a homlokzatot nagy luxusnak számítana. Még ha mosható vakolatúak homlokzataink, akkor is speciális eszközökre és szerekre lehet szükségünk. Tisztítani márpedig szükséges, mert a levegőben szálló por, szmog, füstrészecskék idővel mind-mind elszínezik a vakolatot. Az évek során a vékony koszrétegek egymásra rakódva beszürkítik házainkat. Nem beszélve a kisebb pókokról, melyek hálót képesek szőni a felületre, vagy a penészgombákról, mohákról, melyek elsősorban a szigetelt homlokzatfelületeken jelennek meg.

Abstract colorful cement wall texture and background,High quality picture.

Erre a problémára a vakolatgyártók is felfigyeltek. Eleinte a szigetelésrendszerekhez kifejlesztett vakolatok olyan kémiai összetevőket tartalmaztak, melyek ideig-óráig ellenállóak voltak a külső behatások, gombák ellen, de ennek hatása sajnos nem tartott örökké.

architectural details. window in a building with a brown stucco.

A főbb homlokzati vakolatokat gyártó cégeknek hosszú kísérletezés után sikerült előállítaniuk egy különleges fedővakolati anyagot. Ez az új vakolati rendszer a nanotechnológiai anyagtulajdonságok figyelembevételével készült, mely arra hivatott, hogy ellenálljon a környezetből származó szennyeződéseknek. Ezt úgy éri el, hogy a felület enyhe sztatikussággal rendelkezik, és ez a felületi feszültség kedvezően befolyásolja az anyag kosztaszító tulajdonságát. Hozzájárul még a sikerhez az is, hogy az anyag mikroszkopikus felülete a hagyományos vakolattal szemben sima, így azon a koszrészecskék nehezebben találnak “fogást”. Továbbá olyan az anyag összetétele, mely a nap UV sugárzásának, hőingadozásnak ellenáll, illetve szél vagy csapóeső hatására a szennyeződést lepergeti. Az öntisztító hatás egy olyan anyagösszetevőnek köszönhető, mely a változó környezeti körülmények hatására változtatni képesek a nedvességhez való viszonyulását. Bizonyos esetekben a hidrofil (vízfelvevő), más esetekben pedig hidrofób (víztaszító) arcát mutatja az anyag.

Yellow house wall with windows. The architectural background.

A mikroszkopikusan sima nanoszemcsés felületnek és az öntisztító hatásnak köszönhetően ez a diszperziós-szilikát bázisú vékony fedővakolat hosszan képes ellenállni a felületi szennyeződéseknek. Mivel a felület gyorsan szárad, nem kedvez a gombák, mohák megtelepedéséhez. Ezt a tulajdonságát élethosszig képes megőrizni, éppen ezért utólagos védőbevonatokra sincsen szükség.

Az öntisztító vakolat simított és dörzsöt struktúrában is kivitelezhető, mely három szemcsenagyságban elérhető. A szemcsenagyság szerinti skála 1,5-mm-től 3,0 mm-ig terjed. Természetesen minden szemcseméret alkalmazható szigetelt felületekre is, hiszen eredetileg erre lett kifejlesztve.

Írta: Szalay Csaba - dipl. építész