Natúr téglafal kialakítása vakolat eltávolítással Felújítás

Natúr téglafal kialakítása vakolat eltávolítással

2017. június 28.

A „látszó” téglafalak biztonságot sugalló megjelenése nagy divat mostanság. Sokan választják ezt a megoldást a lakásuk egyes falainak látványos „dekorációjaként”. De nem is oly egyszerű feladat kivitelezni a terveinket, ha nincs még tapasztalatunk a kőművesmunkák területén.

Ahhoz, hogy téglafalunk legyen, számos megoldást választhatunk.

  • Meglévő falról eltávolítható a vakolat és gondos munkával kialakítható a tetszetős fal
  • Magát a falat építjük meg téglából
  • Egy meglévő falat burkolunk vágott téglával

A következő sorokban az első megoldással fogok foglalkozni, ahol a már meglévő, régebben épített épület faláról távolítjuk el a vakolatot. Ebben az esetben a vakolatot véső és kalapács segítségével érdemes kezdeni. Elektromos véső-kalapácsot is lehet használni a folyamat gyorsításához, de fennáll a veszélye, hogy ilyenkor több tégla is eltörhet, vagy csorbulhat. Egy ilyen károsodott felület javítása kimondottan nagy munka, ezért érdemes a manuális megoldásnál maradni. A tökéletes, téglagyári tisztaság ilyenkor azonban még messze van.

Miután a téglák felszínre kerültek, a fugák megtisztítása következik. Fontos, hogy a régi vakolatot mindenképpen kaparjuk ki a fugákból. Magát a téglát drótkefével, gyökérkefével és vízzel tudjuk megtisztítani. Adott esetben, ha a körülmények engedik (nagyobb felújítás esetén, amikor a házat is komolyan megbontottuk) magasnyomású mosót is használhatunk. Ezt azonban távolról csináljuk, rövid ideig és kifejezetten ügyeljünk rá, hogy a fugát ne mossuk ki a téglák közül. Figyeljünk arra is, hogy a víz hova folyik. Sajnos a legtöbb esetben ezt a megoldást nem lehet alkalmazni, mert nem állnak rendelkezésre megfelelő körülmények.

Sokan savat ajánlanak a könnyebb tisztítás érdekében. Ez azonban nem legjobb megoldás, mivel a mélyebb pórusokba is bekerül és ezt követően nedvesség hatására tovább dolgozhat így gyengítve a téglát.

Inkább a só-kivirágzásokhoz használatos, ezt a munkát jobb kimondottan téglára kifejlesztett vegyszerrel végezni, a gyártói utasítások betartása mellett. Ezen az anyagok többsége a szennyeződést, só-kivirágzást is eltünteti, illetve a tégla felszínét is tartósabbá teszi, csökkenti a mállás veszélyét.

A másik javasolt megoldásként használhatjuk a kifejezetten téglatisztításra kifejlesztett, cementfátyol-eltávolító készítményeket. Profi, ipari megoldás az, amikor nedves por szórásával tisztítják a felületet. Ilyenkor nagy nyomással, nagy sebességgel fújják a port a felületre, így tisztítva azt. Azért alkalmaznak nedves szórást, hogy a port a víz segítségével megkösse, és ne terítsen be mindent a szálló por. Ezzel a megoldással antik hatást is elérhetünk.

Igazán alapos tisztaságot a legcsekélyeb felületi sérülés okozása nélkül csak egy különleges eljárással érhetünk el. A manuálisan előtisztított, de még nyomokban vakolatmaradványokat magán hordozó falazaton kimondottan jó hatásfokkal alkalmazhatunk szárazjég-szórást. Ebben az esetben a kb -70°C-os hőmérsékletre fagyasztott kristályos CO²-ot magas nyomáson a felületre szórva, a téglafelület károsítása nélkül takaríthatjuk a felületet a lazább szerkezetű rétegektől, szennnyeződésektől. Ilyenkor a lazább rétegek „hősokkot” kapnak, és a hirtelen lehűlés és összehúzódás hatására egyszerűen lepattognak.

Téglák megtisztítása után ellenőrizzük a fugákat. Amennyiben a téglafalat szépen rakták, úgy nagy valószínűséggel a habarcs nem áll ki a fal síkjából. Amennyiben a habarcs több helyen kitüremkedik, úgy fal-horonymaró segítségével marjunk megfelelő mélységet a fugák közé a habarcsba. Szükség esetén fugázzuk újra.

Az ilyen „látszó” téglafalak kialakításakor számolnunk kell azzal, hogy nem feltétlenül szépek, jó állapotúak a téglák és nem biztos, hogy annak idején ügyes kezű szakember rakta a falat. Így lehet, hogy hullámos, több helyen kiálló téglával találkozunk. Ezért, amennyiben lehetséges, előre győződjünk meg arról, hogy érdemes-e ezt a megoldást választani. Többlakásos társasház esetén, ha a szomszédban már készítettek ilyen falat, vagy a tetőtérben, alagsorban nagyobb felületen látható a csupasz fal, mindenképpen érdemes megnézni ezeket a felületeket. Ez még nem garancia, de valószínűsíthető, hogy ha az épületen belül máshol jó szakember dolgozott, akkor az általunk kialakítani kívánt helyen hasonló minőségű munkával találkozhatunk.

A falak fugázásánál, adott esetben a téglák becsiszolásánál döntsük el, hogy mi a cél és mit enged meg a fal. Adott esetben egy kiálló tégla vagy egy egyenetlen fugázás a régi téglának tetszetős, szemrevaló párja lehet.

A felületet mindig szükséges kezelni. Erre a legalkalmasabb az erre a célra gyártott impregnáló, ami tömíti a pórusokat és védőréteget képez. Ezáltal a tisztítás egyszerűbb, valamint a szennyeződések a nedvesség által nem kerülnek bemosásra a pórusok közé. A felületet lehet festeni, vagy fehérre meszelni, bár sokak szerint ebben az esetben a téglafal elveszti varázsát, a rusztikus, vagy antik hatást.

Egy igényesen kialakított téglafal a ház hangulatos pontja lehet, ezért ezt a megoldást, amennyiben egyéniségünkhöz és stílusunkhoz illik, nyugodtan választhatjuk. Természetesen fontos itt is a stílustisztaság, tehát a bútoroknak, textileknek, egyéb tárgyainknak is hasonló jellegűnek kell lennie, harmonizálni kell az elkészült falfelülettel.