Tetőfelújítás? Ezekről ne feledkezz meg! Felújítás

Tetőfelújítás? Ezekről ne feledkezz meg!

2022. június 21.

A családi házak egyik leginkább meghatározó és leglátványosabb része a tető. Nemcsak a ház ékessége, de védi a épületet az időjárás okozta hatásoktól, és a ház hőszigetelő rendszerének egyik meghatározó részét képezi. Ha a tető anyaga, rétegrendje és kivitelezése megfelelő, akkor egész évben biztosítja a kellemes hőérzetet, sőt egy jól kivitelezett tetőfelújítás az ingatlan értékét is növelni tudja.

Egy régi építésű ház esetében sajnos óhatatlan, hogy a tető tartószerkezetében fedőanyagokban hibák keletkeznek az évek során. Ezekben az esetekben elkerülhetetlen a tető részleges felújítása, esetleg az egész tető cseréje. Összegyűjtöttük a legfontosabb lépéseket, hogy felkészülten kezdhess neki a tetőfelújításnak.

Mikor válik szükségessé a tetőfelújítás?

Legyen bármennyire is stabil, strapabíró a tetőszerkezetünk, a födémek, a tetőlécek és a tetőhéjazat komolyan károsodhat az idő múlásával. Bármikor előfordulhat, hogy egy erősebb széllökés lesodor néhány tetőcserepet, elkorhad a tetőléc vagy egy vihar megrongálja az ereszcsatornát. Ilyen esetekben már mi is érezhetjük: megérett a helyzet a tetőfelújításra, esetleg egy komplett tetőcserére is.

De miként fogjunk neki a tetőfelújításnak? A tetőfelújítás kivitelezhető teljesen vagy részlegesen is. Részleges tetőfelújításra általában akkor beszélünk, ha csak néhány cserepet kell kicserélni vagy visszahelyezni; de lehet szó bádogos szerkezetek javításáról és cseréjérő is. Teljes felújításra pedig akkor kerül sor, ha a teljes tetőhéjazatot és szarufaszerkezetet fel kell újítani. Utóbbit nevezzük tetőcserének is, amely szükségességének azonban számtalan belülről vagy kívülről észlelhető jele lehet.

 Csak belülről vehető észre, ha:

  • tető belső oldala vízfoltos
  • egy kiadós vagy akár kisebb esőzések során is beázik a tetőtér
  • a padláson a réseken át beszűrődik a fény (fólia nélküli vagy nem beépített tető esetén)
  • korhadásnak indultak a szarufák vagy a tetőlécek

Kívülről is látható, ha:

  • a földön hever néhány tetőcserép vagy szerkezeti elem egy vihar után
  • meglazult egy tetőcserép vagy kiegészítő
  • a régi tetőt már megtépázta az idő vasfoga
  • mohásodik a tetőhéjazat, esetleg látszódnak a fagyás vagy a hullámosodás jelei
  • a tetőlécek megereszkedtek, a tető felülete hullámos
  • a zsindelyfedés vagy fémlemezfedés szakadozott, felgyűrődött

 Mi a teendő ilyenkor? Hozzálátunk a tetőfelújítás megszervezésének és a kivitelezésének egy szakember vagy szakértő brigád segítségével, akik szakértelmére nyugodtan lehet a későbbiekben is támaszkodni. 

A tetőfelújítás menete

A munkálatok előtt

Mielőtt nekikezdünk a felújításnak, több szempontot is érdemes végiggondolni.

1.     Mekkora a jelenlegi tetőnk súlya?

Sok esetben az eredeti tetőnk szerkezete meghatározza, hogy milyen tetőtípusokban gondolkodhatunk egy felújítás keretein belül. Ugyanis, a meglévő könnyű anyagú tetőfedésünk tartószerkezete nem biztos, hogy elbírja majd egy nehezebb cserép- vagy palatető anyagú szerkezetet.

2.     Mennyi hulladékra számíthatunk?

Ha egy teljes tetőcserében gondolkodunk, meglehetősen sok hulladékkal kell számolni. Nem érdemes mindenáron arra törekednünk, hogy minimálisra csökkentsük a felújítás során keletkező hulladék mennyiségét, hiszen a legfontosabb az, hogy az új tetőnk tartós legyen. A bontott tetőlécek például remek gyújtós anyagként fognak a későbbiekben szolgálni, a törött cserepeket pedig törmelék formájában elszállíthatjuk.

FIGYELEM!

A régi azbesztcement (műpala) fedések anyaga az egészségre ártalmas, és veszélyes hulladéknak minősül! A bontás során, és bontási törmelék elszállításánál, lerakásánál a speciális előírásokat szigorúan be kell tartani!

 

3.     Szakemberekkel vagy házilag oldjuk meg a tetőfelújítást?

Bár a köztudatban elterjedt, hogy bizonyos tetőtípusokat (pl. a cseréptetőket) szinte “gyerekjáték” feltenni, a valóságtól sajnos ez meglehetősen távol áll. Ahogy a tetőszerkezet felépítéséhez, úgy a tetőhéjazat kialakításához is tapasztalat szükséges. Azt tanácsoljuk, hogy a várható munkák jellegétől függően bízzunk meg egy nagy tapasztalatú tetőfedőt, ácsot, esetleg bádogost. Mindez nem csupán a kivitelezésre érvényes: már az alapanyag kiválasztásakor érdemes igénybe venni szakember segítségét, hiszen egy hozzáértőnek nagyobb rálátása van arra, hogy melyek a valóban minőségi anyagok.

4.     Mi a helyzet a javításokkal?

Bármilyen meghibásodást észlelünk a tetőn, érdemes minél előbb elkezdeni a hibák kijavítását, hiszen tetőnk és házunk tartóssága nagyban múlik ezen. Néhány elmozdult tetőcserép elhanyagolása gyorsan a szaruzat elkorhadásához vezethet. Egy csöpögő ereszcsatorna javításának elmulasztása a homlokzat lefagyását, vagy a járda megsüllyedését is okozhatja.

Természetesen vannak kivételek, ha például a tető hullámosodása a probléma, akkor csak egy teljesen új, vízszintezett lécezéssel lehet azt kiküszöbölni. Ekkor már érdemes a tetőfedés teljes cseréjén is elgondolkodni.

5.     Meddig tart egy tetőfelújítás?

Ez nagyban függ attól, hogy csak részleges vagy teljes tetőcserét tervezünk. Egy átlagos tetőt már kb. 3-4 nap alatt is fel lehet újítani. Vannak olyan cégek, akik a logisztikában, így a keletkezett hulladék elszállításában is segédkeznek, esetleg hoznak is hozzá konténert; ezért is érdemes előre tájékozódnunk ezekről a lehetőségekről. Egy teljes tetőcserénél a munkálatok ideje függ a tetőszerkezet károsodásától és a méretétől. Egy nagypolgári ház teljes tetőfelújítása körülbelül 1 - 1,5 hónapot is igénybe vehet.

6.     Lesz-e garancia az elkészült tetőre?

A különböző tetőfedő anyagokra más-más mértékű garancia jár a gyártóktól függően. A különbség hatalmas lehet: míg egy tetőcserépre akár 30-50 éves, bitumenes zsindely esetében mindössze 15 éves garanciát vállalnak a gyártók.

A kivitelező vállalkozó kiválasztásának egyik fontos szempontja a munkájára vállalt garancia. A későbbi viták megelőzése végett, érdemes előre tájékozódnunk és szerződést kötnünk a kivitelezővel.  

Tetőfelújítás lépésről lépésre

A tetőfelújítás általánosságban az alábbi lépések szerint történik:

I.               Szegélyek leszedése/javítása, régi fedőanyag eltávolítása: a már nem szükséges anyagok leszedése, konténerbe gyűjtése. Az azbesztcement anyagok bontása, szállítása különleges eljárást igényel! Ezért eltávolítások kellő szakértelmet igényel!

II.            Gerendák megerősítése, cseréje (szükség esetén): a korhadó állapotban lévő szarufák cseréje, gerendák korrigálása, esetleg egy teljesen új lécezés kialakítása.

III.          Ezután következhet a tetőfólia felhelyezése, ellenlécezése. Majd a légrés kialakítása a tető alatt, hogy megfelelő szellőzést biztosítson. A tetőfólia megvédi tetőnk tartószerkezetét a tetőhéjazat alá bejutó nedvesség káros hatásaitól. A végleges tetőhéjazat felrakásáig ideiglenes védelmet is biztosít. Ennek felhelyezése vihar és nagy esőzés esetén szinte kötelező, hogy a ház további szerkezetét szárazon tartsa.

IV.           A tető szintezésére és fellécezésére akkor kerül sor, ha már tetőcserepet kiválasztottunk. Ennél a műveletnél figyeljünk nagyon az előírt léctávolságok betartására!

V.             Végül következhet az új szellőző- és tetőcserepek felrakása, a szegélyezés, tetőablakok beépítése és hófogók kialakítása.

VI.           Utómunkálatok: ide tartoznak a különböző bádogos munkák (szegélyezések és esőcsatorna javítása, szükség esetén új ereszcsatorna kialakítása), valamint a takarítás.


Jó tanács!

A tetőcserepekből és a hozzátartozó egyedi elemekből (gerinccserép, szellőző- és hófogó cserép, szegőcserepek, stb.) a szükségesnél néhány darabbal többet vásároljunk és tegyünk el belőlük, hogy a későbbi meghibásodások esetén hamar pótolni tudjuk a meghibásodott elemeket!  

Az eddigiekben a leggyakoribb, cserépfedésű tetőszerkezetek felújításának lépéseit ismertettük. Napjainkban, egyre szükségesebbé válik a régi műpala fedések felújítása és azok cseréje. Mivel az ilyen tetők bontási hulladéka nagyon ártalmas, kezelése igen bonyolult és szigorú szabályokhoz kötött, az utóbbi években elterjedt a síkpala fedések bontás nélküli felújítása. Ilyen tető esetében érdemes ezt az opciót is figyelembe venni!

Ennél az eljárásnál a régi tetőfelületre, egy alapos tisztítása után, színes bevonatú, cserépfedés mintázatot imitáló bitumenes vastag lemezt ragasztanak fel. Ez az opció pénztárcabarát, viszont műszakilag nem éppen a legkézenfekvőbb megoldás. Sőt, élettartama meg sem közelíti a cserépfedéssel felújított tetőkét. Csak a be nem épített tetőterek héjazatának felújítására javasoljuk!

Tetőcsere és Otthonfelújítási Támogatás

Mivel a tetőfelújítás költsége elég hamar az egekbe szökhet, érdemes tisztában lennünk azzal a lehetőséggel, hogy a nem visszatérítendő otthonfelújítási támogatás tetőkre is igénybe vehető 2022. december 31.-ig, 3 millió forintos értékhatárig (az összköltség 50%-áig).

A támogatás feltétele, hogy legalább egy éve lakjunk abban az ingatlanban, amelyre a támogatást kérjük. Legyen legalább 1 éve folyamatosan fennálló, társadalombiztosítási jogviszonyunk, valamint ne legyen köztartozásunk. Ez egy utófinanszírozású támogatás, vagyis a költségek visszaigényléséhez gyűjtenünk kell a munkadíj- és anyagköltség-számlákat!

Összegzés

A tetőfelújításról szóló cikket olvasva talán már ki is alakult az elképzelésed arról, hogy milyen tetőt szeretnél, illetve már tudod, hogy mik a szükséges felújítási előkészületek és milyen munkálatok fognak végbemenni.

A tető javítása és építése minden esetben kiemelt hozzáértést igényel, ezért minden esetben egyeztess a megfelelő kivitelezővel, szakértővel!

Szeretnéd jobban megismerni a lehetőségeidet mielőtt döntenél? Olvasd el tetőtípusok összefoglalónkat, és találd meg a számodra legmegfelelőbb tetőtípust!

Látogass el országszerte több, mint 80 újHÁZ kereskedésünk egyikébe, és munkatársaink segítenek a tökéletes anyagok kiválasztásában, beszerzésében.