Zöld házak, zöld építkezés –  a fenntartható jövő szellemében Építkezés

Zöld házak, zöld építkezés – a fenntartható jövő szellemében

2022. március 2.

Ahogyan a Föld lakossága évről évre növekszik, úgy apadnak a bolygónk erőforrásai is. Égető szükség van tehát a fenntartható működést elősegítő megoldásokra az építkezéseknél is annak érdekében, hogy hozzájáruljunk a bolygónk megóvásához.

A háztartások szintjén erre kínálhat megoldást a zöld építkezés alkalmazása. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy olyan fenntartható „zöld” házakat építünk, amelyek képesek megújuló energiaforrásokat hasznosítva működni. Ilyen energiahordozó lehet például a napenergia, illetve geotermikus energia, amelyek alkalmazása már itthon is kezd egyre elterjedtebbé válni.

A cikkben a zöld építkezés, illetve a zöld házak témakörében mutatjuk be a legfontosabb trendeket és emeljük ki a zöld építkezések fontosabb gyakorlati megoldásait, irányelveit.

Tényleg nem lesz több energia pocsékolás az új épületeknél?

Az új építésű ingatlanokra vonatkozó energetikai szabályozásból kiindulva megállapítható, hogy a jogalkotó szándéka egyértelműen a felesleges energiafelhasználás csökkentésének az irányába mutat. 2021. január 1-től új épületek kizárólag akkor kaphatnak használatbavételi engedélyt, ha teljesítik a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeket.

A szigorított kikötés az újonnan épülő középületekre, társasházakra és családi házakra egyaránt érvényes. Ahhoz, hogy a használatbavételi engedély kiállítása sikeresen megtörténjen, az energiahatékonysággal szemben támasztott kötelező elvárásoknak mindenképp meg kell felelnie az adott épületnek.

Fontos, hogy a közel nulla energiaigény nemcsak az újonnan felhúzott épületekre vonatkozik, hanem a meglévő ingatlanok jelentős felújításánál is kötelező érvényű. Természetesen az előírtnál magasabb energiahatékonyság szintén megengedett, ennek megfelelően a következő energiaosztályok kaphatnak „zöld jelzést”:

  • BB – megfelel a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek;
  • AA – jobb a közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynél;
  • AA+ - kiemelkedően magas energiahatékonyságú;
  • illetve AA++ - minimális energiaigényű.

Az energiaigény számításakor a kalkuláció alapja az ingatlan egy hasznos négyzetméterére jutó energiafelhasználás kilowattórában mérve. Szintén előírás, hogy a felhasznált energia minimum 25 százalékának megújuló forrásokból kell származnia.

Érdemes megemlíteni a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó követelményszint fogalmát, amely az épület egy négyzetméter alapterületére jutó éves energiafogyasztását mutatja.

Jelenleg egy átlagos magyarországi lakás éves energiafogyasztása 240-300 kilowattóra négyzetméterenként, míg a közel nulla energiaigényű épületek esetében a megengedett érték maximum 100 kilowattóra lehet négyzetméterenként, éves viszonylatban.

Zöld házak, ökoházak és egyéb okos megoldások

Az alábbiakban azon ingatlantípusokat ismertetjük, amelyek konstrukciója támogathatja a fenntarthatóságot célzó törekvéseket.

A passzívházak és aktív házak

A fenntarthatóságot segítő innovatív megoldások ékes példája a passzív- és aktív házak építésének gyakorlata, amelyek energetikai szempontból környezetbarát épületeknek minősülnek, emiatt már az uniós szintű szabályozások is egyre inkább az ilyen típusú házak építését szorgalmazzák.

Számszerűsítve az energiahatékonyság mértékét, passzívházaknál az egy négyzetméterre vetített éves átlagos fűtési hőigény nem több, mint 15 kWh. A gyakorlatba átültetve, ez az érték azt jelenti, hogy egy passzívháznál a minimális hőveszteség miatt nincs szükség fűtés kialakítására. Sőt, a passzív ház elenyésző hővesztesége miatt nyáron a hűtés sem igényel plusz energiaráfordítást.

Ennek az előremutató megoldásnak egy magasabb fokozatát jelentik az aktív házak, amelyek a passzívházaktól annyiban térnek el, hogy megújuló energiaforrásokból még az energiát is maguk állítják elő.

Ökoház

Az ökoházak építése és az öko építési technológia alapja, hogy a tégla és beton felhasználása helyett természetes anyagok felhasználásával történjen az építkezés.

Leginkább a , a vályog és a fa jöhet szóba, mint természetes építési anyag. Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy az ökoházak építéséhez az alapanyagokat elő kell állítani, majd szállítani, illeszteni és beépíteni is szükséges őket.

Emiatt az öko építkezés előnyét környezetvédelmi szempontból úgy lehet leginkább megfogalmazni, hogy a házépítés ezen típusa a lehető legminimálisabb káros hatást gyakorolja a közvetlen környezetére. Ez a tulajdonság egyébként nemcsak az alapanyagok szintjén jelenik meg, ugyanis az ökoházak többsége energiahatékonyság szempontjából is kiemelkedőnek mondható.

Az okos otthonok környezetbarát működésének lehetőségei

A korszerű okos otthonok egyértelműen alkalmasak a hétköznapok során felhasznált energia mennyiségének csökkentésére. Az árnyékolók, a világítás, vagy többek között a fűtés vezérlése is előre programozható  azért, hogy mérsékeljük az ökológiai lábnyomunkat.

Lényeges ugyanakkor, hogy az okos otthon környezetbarát működése nagyban függ a felhasználó szándékaitól. Vagyis az intelligens ház megtanítható a környezettudatos viselkedésre, de ehhez az szükséges, hogy a felhasználó a beállítás és programozás elvégzése során ezt a szempontot szem előtt tartsa.

Jó példa erre, hogy a fűtési szezonban csak azelőtt kapcsoljon be a fűtés otthonunkban, hogy hazaérnénk a munkából. Így, amikor nem tartózkodunk otthon, nem használunk fel feleslegesen erőforrást azon túl, amely az alapjárathoz szükséges.

A nem ökoházak környezetbarát működését elősegítő megoldások

Fontos, hogy megfelelő eltökéltséggel és tudatossággal nemcsak a passzív-, ökoház vagy okos otthon építése szolgálhatja a fenntarthatóságot. Amennyiben nincs most lehetőségünk teljeskörű felújításra, vagy építkezésre, az alábbiakban néhány olyan további lehetőséget mutatunk meg, ahol kisebb átalakítással is kiemelkedő energiaigény csökkenést érhetünk el:

  • Infrapaneles fűtés – mivel az infrapanel a levegő helyett a környező testeket fűti, az infrapaneles fűtési rendszerrel gazdaságos módon történhet az energiafelhasználás. Infrapaneles fűtésből már létezik padlófűtés elem is, amelynek a telepítése gyors és egyszerű, illetve akár laminált padló, padlószőnyeg vagy vinyl padló alá is telepíthető.
  • A tetőn, illetve a ház környezetében használt napelemes rendszerek – segítségükkel a napenergia elektromos energiává alakítható, környezetbarát alternatívát szolgáltatva a nem megújuló energiaforrások helyett. Fontos, hogy mielőtt ilyen jellegű felújításba kezdünk mindenképpen egyeztessünk, illetve kérjünk felmérést szakembertől! A napelem felhelyezése nem minden tetőtípus és tájolás esetén lehetséges, valamint érdemes tisztában lennünk azzal is, hogy a különböző tájolású tetők különböző energiafelvétellel járhatnak.
  • Szelektív hulladékkezelés, komposztálás – a tudatos hulladékkezelés lehetőséget biztosít az újbóli hasznosításhoz, komposztálással pedig a talaj minősége, illetve hő-és levegőgazdálkodása is javítható;
  • Hőszivattyú beépítése – szintén egy, a fenntarthatóságot segítő megoldás, hiszen a környezetből kivont hővel képes fűteni, illetve hűteni az adott ház helyiségeit. A hőszivattyú beépítése komolyabb átalakítást igényel, amely költségesebb is, így mindenképpen konzultáljunk szakemberrel a lehetőségekről, lépésekről!
  • Víz hasznosítás kültéren és beltéren - kültéren az esővíz hasznosítására többféle rendszer is elérhető. A bonyolult, föld alatti tartállyal rendelkező automata rendszerek mellett továbbra is népszerűek az egyszerű megoldások, melynek során esővíz tároló hordó segítségével, akár egy, a hordóban elhelyezett szivattyúval praktikus locsoló rendszer alakítható ki. Beltéren lehetőségünk van olyan tartály beépítésére, amely segít tárolni és hasznosítani a mosogatás, mosás, fürdés során elhasznált vizet, megszűri azt, majd a WC öblítésére felhasználva segít a spórolásban. Sokan nem tudják, ugyanakkor arányaiban a WC lehúzása számít a legnagyobb vízigényű tevékenységnek.

A zöld építkezés legfontosabb kritériumai

Az alábbiakban azokat a feltételeket részletezzük, amelyek mentén egy fenntartható építkezés sikeresen megvalósulhat. Sorra vesszük az opciókat, gyakorlati példákon keresztül is megvilágítva az alkalmazásukkal realizálható előnyöket és hasznosságot:

A természet energiáinak hasznosítása

Leginkább akkor beszélhetünk zöld és fenntartható építkezésről, ha már a tervezés keretei között is sikerül figyelmet fordítani a megújuló energiaforrások hasznosítására. A zöld építkezéssel készült ingatlanban így folyamatosan hasznosítható a megújuló energia. Néhány példa erre:

  • Napenergia – avagy napkollektorok telepítése az épített ház tetejére olyan szögben, hogy minél nagyobb hatékonysággal történhessen meg a napenergia elektromos árammá konvertálása.
  • Esővíz – az esővíz tudatos gyűjtésével megoldható többek között a növények öntözése is, de az újrahasznosított és megtisztított esővíz egyéb célokra is felhasználható.
  • Szél – ha a helyszín miatt a szélenergia hasznosításában is komoly potenciál rejlik, akkor a fenntartható építkezés kritériumai alapján célszerű törekedni a megvalósításra.
  • Geotermikus energia - folyamatos energianyereséget jelent, kiapadhatatlan megújuló energiaforrás, kitermelése viszonylag olcsó, a levegőt nem szennyezi, így ha van lehetőségünk, érdemes tervezni ezzel új építkezés esetén.

Fenntartható alapanyagok használata

Természetesen a helyben elérhető anyagok alkalmazása a leginkább racionális gyakorlat a környezet védelme szempontjából, mert így kiiktatjuk a szállítással járó plusz költségeket, csökkentjük az építkezés ökológiai lábnyomát abban az esetben, ha szem előtt tartjuk a zöld építkezés kritériumait.

Kiváló példa erre a cement és beton hatékony alternatívájának számító agyagtéglák használata, amelyek a strapabíró jellegükön túl még környezetbarát megoldásnak is számítanak

Rönkházak, gerendaházak

Külön érdemes kitérni a rönkházakra és gerendaházakra, amelyekkel egyre gyakrabban találkozhatunk természetközeli, nem ritkán festői szépségű helyeken. A rönkház kör keresztmetszetű rönkökből áll, míg a gerendaház szögletes gerendákból kerül kialakításra. Amellett, hogy a divatosnak számító rönkházak esztétikai szempontból kiválóan olvadnak a környezetbe, a zöld építkezés szempontjából is előnyösek lehetnek.

Megfelelő lokáció esetén a ház építéséhez szükséges faanyag helyben is kitermelhető, megspórolva ezáltal a szállítás anyagi és energia szükségletét. Azzal viszont nem árt számolni, hogy a modern rönkházak a faanyag miatt relatíve sok karbantartást és odafigyelést igényelnek, hogy megőrizzék az esztétikai és fizikai állapotukat.

A rönk- és gerendaházak esetén kellő figyelmet kell fordítanunk a szigetelésre is, ugyanis az alapanyagoknak szükségük van rá, hogy lélegezni tudjanak.

Dupla üvegezés

A zöld építkezés feltételei szerint új épület esetében vagy felújítás keretei között erősen javasolt dupla üvegezéssel ellátott ablakokat alkalmazni, mivel azok jóval kedvezőbb hőszigetelő tulajdonsággal rendelkeznek.

Vagyis a dupla üvegezés télen a fűtéshez, nyáron pedig a hűtéshez felhasznált energia mennyiségének a csökkentésében játszhat fontos szerepet.

A technológia előnye, hogy a dupla üveglap belső és külső lapja közötti légréteg segít hőszigetelni az otthonunkat.

Vigyázat! Az extrém hőszigetelt házak esetén probléma lehet még megfelelő vízszigetelés mellett is a párásodás, mivel az épületnek nincs lehetősége szellőzni.

Dupla üvegezés esetén ezért fontos, hogy a tervezési szakaszban beépítsünk olyan szellőztető technikát, amely a nyílászárók segítségével „önállóan” végzi a szellőztetést. Ilyen rendszer esetén szellőztetésre sincs már külön szükség.

Növények tudatos telepítése

Egy épület természetes módon történő hűtéséhez és fűtéséhez a növények is hozzájárulhatnak, összhangban a zöld építkezésre vonatkozó alapvető irányelvekkel.

Tipikus példa erre egyes energiatakarékos lakásokban a házfalakon felfuttatott növényzet, vagy az ablakok mellett ültetett fák, amelyek fenntartható módon járulnak hozzá a belső hőmérséklet szabályozásához.

A növények ugyanis oxigéntermelő tulajdonságuk mellett rendkívül jó hőszigetelők is. Fontos azonban ilyen esetekben szem előtt tartani a homlokzat kialakítását, hiszen a vakolat, festék állaga is gyorsabban romolhat a rajta felfutó növényzet hatására.

Tervezett hulladékkezelés proaktív kialakítása

A tudatos hulladékkezelés többféleképpen is szinergiában lehet a zöld építkezés, illetve a fenntarthatóság kritériumaival. Fontos tényező például a felhasznált hulladék mennyiségének a redukálása, illetve annak szelektív gyűjtése.

Kertes házaknál és épületeknél a komposztálás kínál praktikus lehetőséget a racionális hulladékfeldolgozáshoz. Különösen olyan formában, ha az egyébként már nem hasznosított anyagok környezetbarát visszaforgatásán keresztül a talaj minősége is javul.

Így például, ha hosszabb távon gondolkozunk, az építési telek előre megtervezett pontján elterülő kertben termelt élelmiszerek minősége és mennyisége is javítható.

Energiatakarékos eszközök beépítése

Tetszés szerint ide sorolhatók a zöld építkezés keretei között készült épületbe szerelt fényforrások, illetve a különféle háztartási eszközök is. A fenntartható működés elősegítése érdekében ezekből célszerű a minél kevesebb energiát fogyasztó készülékek beépítésére törekedni.

Az eszközökhöz mellékelt leírásokból rendszerint könnyen tájékozódhatunk az energiabesorolásukról. A+++ energiabesorolású eszközök esetén például akár 60-70%-kal csökkenhet az energia felhasználás.

Mosógépek esetén ez a víz és elektromos áram felhasználásának csökkenését egyaránt eredményezi.

Az építkezések mellett egy-egy felújítás is kedvező alkalmat teremthet az épületeink ezirányú fejlesztésére. Ennek során például a hűtőszekrény, a mosógép, vagy a helyiségek mennyezeti világításával is jóval több energiát takaríthatunk meg.

Érdemes figyelni az állami támogatási lehetőségeket! Az állam igyekszik hozzájárulni a magánháztartások energiafogyasztásának csökkentéséhez, ezért gépcsere programot hirdetnek. Ilyen pályázat esetén régi háztartási eszközünket tudjuk állami támogatás segítségével egy hatékonyabb energiafelhasználású típusra cserélni.

Vásárlás előtt mindig tájékozódjunk az aktuális lehetőségekről, hiszen közös érdekünk, hogy csökkentsük a globális energia felhasználást: https://www.otthonmelege.hu/otthon-melege-program

A víz és energia hatékony felhasználása

A zöld építkezés kritériumai szerint tervezett épületek a tájolásuk, az elosztásuk, a fűtésük és hűtésük, valamint a vizes blokkok tekintetében is a racionális víz- és energiafelhasználást hivatottak elősegíteni.

Ennek szellemében például a beépített hőszivattyú vagy az infra technológiával működő fűtés egyaránt a víz, valamint az energia fogyasztásának az ésszerűsítéséhez és optimalizálásához járulhat hozzá.

Vagy ahogy korábban már említettük, okos fürdőszobák esetén lehetőség van olyan tartály beépítésére, amely segít tárolni, és hasznosítani pl. a fürdés során elhasznált vizet, így azt a WC öblítésére használhatjuk fel, pénzt és energiát spórolva, illetve védve a Föld víztartalékait.

A fenntartható otthonok előnyei

Fenntartható otthonokat tervezve, építve és használva nemcsak a jövő generációinak kedvezhetünk, de a saját életünk minőségére is többféle módon gyakorolhatunk kedvező hatást.

A háztartások szintjén nem elhanyagolható az anyagi megfontolás. Egy zöld otthon működtetése ugyanis nagyságrendekkel alacsonyabb működési költségvonzattal jár. Ha pedig egyéni szinten drasztikus mértékben csökkenthetők a fenntartási költségek, akkor idővel kollektíven is fenntarthatóbbá válhat egy-egy település működése.

A felesleges vízhasználat és energiafogyasztás kiküszöbölése a falvak és városok infrastruktúráját is mentesítheti a szélsőséges terheléstől. Zöld otthonok segítségével a felsoroltakon túl a víz és a levegő minőségének javulása is elérhető, hosszabb távon is élhetőbb környezetet teremtve ezáltal.

Fenntartható otthonokat építve és működtetve tehát egyéni és társadalmi szinten egyaránt javítható az életminőség, emellett a zöld építkezés gazdasági és anyagi megfontolásból is megtérülést eredményezhet.

Nem beszélve arról, hogy a fenntartható otthonokban nevelkedő fiatal generáció eleve jövő- és környezettudatosabb szemléletmóddal rendelkezhet, nagyobb eséllyel figyelve oda a környezetvédelemre, egészséges környezetben élve a mindennapokat.

Mindezen felül pályázati támogatásokon keresztül még plusz forráshoz is juthatunk annak érdekében, hogy az általunk megálmodott zöld otthon valóban a lehető legnagyobb mértékben járuljon hozzá a fenntarthatósághoz.

Felújítás előtt érdemes megtérülést kalkulálni. Ennek során azt kell összevetnünk, hogy milyen extra költségekkel jár a felújítás az adott korszerűsítés esetén, és mindez éves szinten mekkora megtakarítást eredményezhet többek között a rezsi költségek kapcsán.

Hosszú távon természetesen a környezettudatosság, a globális előnyök elérése a cél, de a tervezés során sosem szabad szem elől tévesztenünk az egyéni igényeket és a lehetőségeinket!